Żołnierze Wyklęci

1 Marca 2021

https://www.facebook.com/psp.dzierzkowek/videos/278058790344149/

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”
w Publicznej Szkole Podstawowej w Dzierzkówku Starym
1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Święto zostało ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej 3 lutego 2011 roku, aby upamiętnić tych, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawili się narzuconej siłą władzy komunistycznej. Oddziały zbrojne o antykomunistycznym charakterze walczyły z Urzędem Bezpieczeństwa, Korpusem Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Milicją Obywatelską.
Uroczystości związane z obchodami Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” odbyły się w naszej szkole z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego, zgodnie z obowiązującymi przepisami i procedurami szkolnymi.
Obchody rozpoczęły się uroczystym odśpiewaniem „Mazurka Dąbrowskiego” – hymnu Polski, a następnie akademią w wykonaniu najstarszych uczniów – transmisja na stronie szkoły, gminy i Facebooku.
Po uroczystości nastąpiło złożenie kwiatów przez władze lokalne, które reprezentował:
pan Dariusz Piątek – Burmistrz Miasta i Gminy Skaryszew,
pan Jan Jeżmański – Zastępca Przewodniczącego Rady Miejskiej w Skaryszewie, Przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury, Sportu oraz Przestrzegania Prawa i Porządku Publicznego,
pan Piotr Jankowski – Radny Rady Miejskiej w Skaryszewie.
Kolejny wieniec złożył pan Adam Maleta – dyrektor PSP w Dzierzkówku Starym w asyście nauczycieli i uczniów.
Po złożeniu kwiatów uroczyście znicze zapalili uczniowie naszej szkoły – Katarzyna Kalbarczyk, Karolina Śmigaszewska i Adam Kozieł.
Dzień 1 marca jest symbolicznym czasem, jednak uczniowie PSP w Dzierzkówku Starym wychowywani w duchu patriotycznym przez cały rok dbają o miejsce pamięci, czyli pomnik znajdujący się na terenie placówki. Podczas lekcji wychowawczych, języka polskiego i historii systematycznie wspominane są sceny z dziejów naszej ojczyzny co sprawia, że wychowankowie z dużym zaangażowaniem przygotowują wszystkie uroczystości.
Dorota Goryczko
Justyna Mirońska

———————————————–

1 Marca

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Pierwszego marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Ich bohaterstwo i oddanie Ojczyźnie wspominała również społeczność Publicznej Szkoły Podstawowej w Dzierzkówku Starym. Z tej okazji odbyła się uroczysta akademia, którą rozpoczął dyrektor szkoły pan Adam Maleta. Pan dyrektor podkreślił, że poprzez cykl lekcji wychowawczych poświęconych Żołnierzom Wyklętym, organizację międzyszkolnego konkursu oraz akademię w naszej szkole pamiętamy o niezłomnych bohaterach. Następnie serdecznie przywitał przybyłych gości.
W dalszej części uroczystości głos zabrali uczniowie klas VI, VII, VIII. Młodzi aktorzy przybliżyli wszystkim zgromadzonym sylwetki tych, których już nie ma, tych którzy w sposób szczególny zasłużyli się dla naszej Ojczyzny, Żołnierzy Wyklętych- Niezłomnych Bohaterów. W sposób szczególny wspomnieli postać wyjątkową pod względem bezgranicznego oddania sprawom Ojczyzny Danutę Siedzikównę „Inka” oraz legendarnego dowódcę zbrojnego oddziału organizacji „Wolność i Niezawisłość” Tadeusza Zielińskiego „Igła”. Uczniowie recytując wiersze, śpiewając pieśni złożyli hołd i podziękowali bohaterom za wszystkie heroiczne czyny.
Uroczystość dopełniło przemówienie Burmistrza Miasta i Gminy Skaryszew, który podkreślił jak ważne jest wspólne dbanie o pamięć tych żołnierzy i kultywowanie tego święta. Natomiast członek ŚZŻAK p. Marcin Stompór odczytał Apel Poległych, a wszyscy zgromadzenie oddali hołd powtarzając słowa „Cześć i chwała bohaterom”.
Cześć pamięci bohaterom podziemia antykomunistycznego z terenu naszej gminy została oddana poprzez złożenie przez delegacje wieńce i zapalenie zniczy pod pomnikiem.
Po części oficjalnej miało miejsce rozstrzygnięcie oraz wręczenie dyplomów i nagród za udział w międzyszkolnym konkursie „W naszej pamięci Żołnierze Wyklęci” objętego patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Skaryszew oraz IPN w Lublinie. Konkurs składał się z dwóch kategorii wiekowych: kl. IV-V oraz kl. VI-VIII. Młodsi uczniowie przygotowywali prace plastyczną techniką collage o Żołnierzach Wyklętych zaś starsi uczniowie lapbooka o Żołnierzach Wyklętych. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali znakomite nagrody, które zapewnili sponsorzy: Burmistrz Miasta i Gminy Skaryszew Dariusz Piątek, IPN w Lublinie delegatura IPN w Radomiu przez p. Bogusława Beka, p. Danuta Wilanowicz Prezes Banku Spółdzielczego w Skaryszewie, p. Robert Towarek Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych.
W czasie uroczystości miała miejsce promocja książki autorstwa prof. Grzegorza Motyki pt.: „Obywatel Igła – krawiec ze Skaryszewa”, której bohaterem jest ppor. Tadeusz Zieliński, jeden z najwybitniejszych dowódców partyzanckich polskiego podziemia niepodległościowego w regionie radomskim i kieleckim.
Nad przebiegiem uroczystości czuwały panie Justyna Gazda i Ewelina Skalska-Piecyk.

galeria 1

Międzyszkolny Konkursu „W naszej pamięci Żołnierze Wyklęci”

w PSP w Dzierzkówku Starym

Przygotowując się do obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w PSP w Dzierzkówku Starym został zorganizowany Międzyszkolny Konkurs „W naszej pamięci Żołnierze Wyklęci” dla uczniów szkół z terenu gminy Skaryszew. Konkurs objęty został Patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Skaryszew oraz przez Instytut Pamięci Narodowej w Lublinie. Miał na celu upamiętnienie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych oraz upowszechnianie wśród uczniów wiedzy o Żołnierzach Niezłomnych, a także wdrażanie uczniów do rozbudzania zainteresowań oraz rozwijania uzdolnień. Konkurs skierowany był do uczniów klas IV-VIII i przebiegał w dwóch kategoriach. Kategoria klas IV-V, uczniowie mieli za zadanie wykonać pracę o Żołnierzach Wyklętych techniką collage. W drugiej kategorii dla klas VI-VIII uczniowie mieli do wykonania lapbooki, czyli własnoręcznie wykonane książki, teczki w których zgromadzone są wiadomości na dany temat.
W konkursie wzięło udział 8 szkół z terenu Gminy Skaryszew. Ogółem wpłynęło 28 prac. Z każdej szkoły gminnej można było nadesłać dwie prace – collage i trzy prace lapbook.
W dniu 25 lutego 2019 r. Komisja Konkursowa w składzie: pani Alina Kacperczyk – Dyrektor Zespołu Obsługi Oświaty w Skaryszewie oraz pani Agnieszka Słowik – nauczyciel plastyki w Publicznej Szkole Podstawowej w Dzierzkówku Starym , w obecności dyrektora szkoły pana Adama Malety i organizatorów dokonała wyboru prac. Przy ocenie Komisja Konkursowa kierowała się następującymi kryteriami: zgodność pracy z tematem i regulaminem konkursu, oryginalnością prac, pomysłowością autorów, estetyką prac i ich wartościami artystycznymi i merytorycznymi.
W kategorii klas IV-V praca plastyczna – collage poświęcony Żołnierzom Wyklętym
Komisja Konkursowa przyznała następujące miejsca i wyróżnienia:
I miejsce – Krzysztof Tatar (kl. IV) z PSP im. Kornela Makuszyńskiego w Makowie
II miejsce – Nikola Orczykowska ( kl.V ) z PSP w Odechowie Filia w Wólce Twarogowej
II miejsce – Filip Skiba (kl.IV) z PSP w Modrzejowicach
III miejsce – Patryk Strzelecki (kl.V) z PSP w Dzierzkówku Starym
Wyróżnienia:
– Ewa Malicka (kl.IV) z PSP w Odechowie Filia w Wólce Twarogowej
– Klara Lis (kl.IV ) z PSP w Dzierzkówku Staryma

W kategorii klas starszych VI-VIII prace konkursowe były wykonane na bardzo wysokim poziomie, dlatego Komisja Konkursowa przyznała ex aequo następujące miejsca:
I miejsce – Zuzanna Domagała (kl.VIII) z PSP w Modrzejowicach
I miejsce – Szymon Nowacki kl.(VI) z PSP w Dzierzkówku Starym
II miejsce – Jakub Marek (kl.VIIIa) z PSP im. Orląt Lwowskich w Skaryszewie
II miejsce – Julia Rębisz (kl.VIII) z PSP w Dzierzkówku Starym
III miejsce – Wiktoria Łyżwińska ( kl.VIII) z PSP w Odechowie Filia w Wólce Twarogowej
III miejsce – Szczepan Winiarski (kl.VII) z PSP w Dzierzkówku Starym
Wręczenie dyplomów i nagród za udział w konkursie odbyło się na uroczystym apelu w dniu 01.03.2019r. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali znakomite nagrody, które zapewnili sponsorzy: Burmistrz Miasta i Gminy Skaryszew pan Dariusz Piątek, pan Bogusław Bek Instytut Pamięci Narodowej w Lublinie delegatura w Radomiu, pani Danuta Wilanowicz Prezes Banku Spółdzielczego w Skaryszewie, pan Robert Towarek z Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych.
Konkurs zorganizowały i przeprowadziły panie Justyna Gazda i Ewelina Skalska-Piecyk. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom za udział w konkursie. Zwycięzcom gratulujemy.

Ewelina Skalska-Piecyk

galeria

 W dniu 1 marca 2019 podczas uroczystej akademii z okazji Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych w naszej szkole w Dzierzkówku Starym odbędzie się promocja książki pt. Obywatel ,,Igła”- krawiec ze Skaryszewa Analiza mikrohistoryczna kontrrewolucji wyklętych. autorstwa profesora doktora habilitowanego Grzegorza Motyki. Bohaterem książki jest ppor. Tadeusz Zieliński ps. „Igła” (1927-1948), jeden z najwybitniejszych dowódców partyzanckich polskiego podziemia niepodległościowego w regionie radomskim i kieleckim, który pochodził z miejscowości Gaj gm. Skaryszew. Książka została wydawana w Warszawie przez Instytut Studiów Politycznych PAN.
Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do nabycia książki w PSP w Dzierzkówku Starym od dnia 01.03.2019, jest ona bowiem cenną pamiątką naszej lokalnej historii.

książka