11 listopada; Wieczornica

 11 listopada 2017r.

99 Rocznica Odzyskania przez Polskę Niepodległości

 

 186856_jozef_pilsudski_flaga_polska

 

11 listopada 1918 roku to jedna z najważniejszych dat w historii Polski.


Z tej okazji 13 listopada 2017 r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Dzierzkówku Starym uczniowie klas IV-VII , pod kierunkiem nauczycielek: Justyny Gazdy, Moniki Kędzierskiej, Eweliny Skalskiej-Piecyk przygotowali akademię upamiętniającą 99 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.

Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia pocztu flagowego, odśpiewania hymnu narodowego oraz przemowy Pana Dyrektora, który w kilku słowach wprowadził nas w odpowiedni nastrój tego święta.

Następnie uczniowie przedstawili program artystyczny o charakterze patriotycznym „Ta, co nie zginęła”. W przystępny i obrazowy sposób ukazali wydarzenia z przeszłości Polski, dzięki którym nasza Ojczyzna odzyskała upragnioną wolność.

Nie zabrakło również śpiewu pieśni patriotycznych.
Ta niecodzienna lekcja patriotyzmu pomogła docenić odwagę i poświęcenie naszych przodków w walce o niepodległość oraz przypomniała uczniom, że pielęgnowanie naszych tradycji, to patriotyzm.

 

galeria

WIECZORNICA PATRIOTYCZNA

 

 

23 listopada 2017r., gdy zapadł zmrok w Publicznej Szkole Podstawowej w Dzierzkówku Starym odbyła się wieczornica patriotyczna„Ta, co nie zginęła”.
Grono Pedagogiczne, uczniowie, ich rodzice, zaproszeni goście oraz przedstawiciele lokalnych środowisk spotkali się, by wspólnie uczcić pamięć o ludziach i wydarzeniach z przeszłości ważnych dla naszego narodu.
Dyrektor szkoły Adam Maleta słowami Jana Pawła II „Naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości” rozpoczął spotkanie oraz powitał przybyłych gości. Byli wśród nich: Dyrektor Zespołu Obsługi Oświaty w Skaryszewie Pani Alina Kacperczyk, przedstawiciel Instytutu Pamięci Narodowej z Radomia Pan Bogusław Bek, przedstawiciel Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło Skaryszew Pan Marcin Stompór, Radny Rady Miejskiej w Skaryszewie Pan Piotr Jankowski oraz Rada Rodziców.
W części artystycznej uczniowie pod kierunkiem Justyny Gazdy, Eweliny Skalskiej-Piecyk, Anny Gołębiowskiej, Moniki Kędzierskiej zaprezentowali akademię pt. „Ta, co nie zginęła.” Młodzi aktorzy recytowali poezję patriotyczną, wspominali trudne momenty w dziejach naszej ojczyzny. Głównym jednak punktem programu wieczornicy był śpiew pieśni patriotycznych. Przy nastrojowym świetle świeczek, lampionów odśpiewane zostały m.in. „Ojczyzno ma”, „My pierwsza brygada”, „Wojenko, wojenko”, „Kadrowa”, „Przybyli ułani pod okienko”. Jako, że każdy z uczestników otrzymał śpiewnik wszyscy włączyli się do śpiewu.
W drugiej części wieczornicy uczestnicy wysłuchali żywej lekcji historii w której wystąpił przedstawiciel Instytutu Pamięci Narodowej z Radomia Bogusław Bek oraz przedstawiciel Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło Skaryszew Marcin Stompór. Panowie w ciekawy sposób opowiedzieli i przedstawili wydarzenia związane z dążeniem do niepodległości Polski. W podsumowaniu dyrektor zacytował słowa poety Zbigniewa Herberta „Naród, który nie zna swojej historii skazany jest na powtórne jej przeżycie” wskazując żeby już nigdy nie powtórzyły się wydarzenie kiedy Polak stawał z bronią przeciw Polakowi. Lekcja ta wzbudziła duże zainteresowanie wśród uczniów jak i wszystkich uczestników spotkania.
Na zakończenie wieczoru wszyscy kontynuowali świętowanie przy aromatycznej herbacie i słodkim ciasteczku przygotowanym przez rodziców.
Mamy nadzieję, że był to dla każdego uroczy i wzruszający wieczór, który udowodnił, że tradycje narodowe należy pielęgnować oraz zachęcił do podtrzymania i przeżywania w domach radości z faktu życia w wolnym, niepodległym kraju,

 

wieczornica patriotyczna cz.I

wieczornica cz.II

przygotowała

Ewelina Skalska-Piecyk